Od lokalnego złomowiska do dużego przedsiębiorstwa – Areco kończy 75 lat

Bertil Areskog

Bertil Areskog

Metoda „małych, ale częstych kroków” i nietypowy styl zarządzania to recepta na sukces, dzięki której firma Areco stała się jednym z wiodących producentów blach budowlanych w Skandynawii. Teraz Areco obchodzi 75-lecie działalności firmy i organizuje z tej okazji jubileuszowe przyjęcie.

— Chcemy w ten sposób uczcić wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia firmy w jej obecnej formie — mówi Peter Areskog, właściciel i dyrektor zarządzający Areco.

75 lat temu założona została spółka Trelleborgs Skrotaffär AB, a sześć lat później, w 1950 roku, złomowisko kupiła rodzina Areskog. Lokalny skład złomu stał się jednym z wiodących producentów blach budowlanych w Skandynawii, zatrudniającym obecnie ponad 300 pracowników w czterech różnych krajach. Aby upamiętnić tych, którzy przyczynili się do sukcesu firmy, Areco organizuje 23 sierpnia jubileuszowe przyjęcie w dwóch swoich fabrykach w Malmö. Goście otrzymają posiłek, będą również występy muzyczne, a na zakończenie wieczoru lokal zamieni się w klub nocny. Wydarzenie to jest zgodne z kulturą Areco — firma ta nigdy nie bała się wyróżnić.

— Działamy w dość tradycyjnej branży, ale lubimy robić rzeczy w nietypowy sposób. Będąc jedynym właścicielem organizacji o płaskiej strukturze, możemy szybko przechodzić od pomysłów do ich realizacji. Jesteśmy również bardzo transparentni i elastyczni wobec naszych klientów. Poprzez dostosowanie naszej oferty do ich potrzeb udało nam się stworzyć wiele trwałych relacji — mówi Peter Areskog.

Swoboda przyniosła sukces

Obecnie Areco jest grupą spółek prowadzącą działalność w pięciu obszarach: Areco Metals, Areco Profiles, Areco Direct, Areco Contractor i Areco Properties. Dzięki spółkom zależnym Areco posiada szeroką ofertę dla firm z branży budowlanej — od surowców i produktów z blachy po ekologiczne wyburzenia nieruchomości. Peter Areskog regularnie spotyka się z kierownikami poszczególnych obszarów, aby omówić plany działań dotyczących dalszego rozwoju. Jak dotąd strategia firmy była bardzo skuteczna. W 2004 r. firma Areco zatrudniała około dziesięciu pracowników i uzyskała obrót w wysokości 100 milionów koron. Dziś w Areco pracuje ponad 300 osób, a obroty sięgają nieco ponad 2 miliardów koron rocznie. Teraz celem jest wzrost z dwóch do czterech miliardów w ciągu czterech lat.

— Wiele zawdzięczamy naszym kompetentnym kierownikom obszarów biznesowych, którzy mają stosunkowo dużą swobodę w kwestii samodzielnego podejmowania decyzji. Stawiamy teraz na dalszy rozwój w krajach skandynawskich i wejście na rynki w pozostałej części Europy Północnej. Nasz styl pozostanie jednak bez zmian. Nadal będziemy podążać własną drogą, nie przejmując się przesadnie konkurencją — podsumowuje Peter Areskog.   

Kontakt

ul. Pyrzycka 44
74-240 Lipiany

Scroll